12.14.2006

Kes tahab saada Promiljonäriks?Konkreetne küsimus konkreetse vastusega. Kui keegi tahab saada promiljonäriks siis andke tuld vene saatkonna poole, treige omale viisa ja lennake venemaale asja kontrollima. Järgmise aasta veebruaris võib Venemaal lahvatada juba teine ja eelmisest sügavam alkoholikriis, sest saamatute ametnike loodud bürokraatia võib peatada kõik viinavabrikud.

Milline ideaalne võimalus lükata Mustvee all käima oma väike viinaköök ja Peipsi kaluritele batuuras makstes seda venkude juurde tarnima hakata. Kes oleks kunagi kohanud viina vihkavat venkut. See paneb mõtlema et kriisi ajal inimelusid päästa ning kirveid verest hoida, tuleb seda vaadata pigem kui ÜRO abimissiooni kriisis vaevlavale vennasarahvale.

Venemaad tabas esimene kriis pärast, seda kui 1. juulist kehtestati ühtne riiklik automatiseeritud infosüsteem (EGAIS). Siis peatus alkoholi import täielikult ning pole siiani taastunud. Kohalikud viinatööstused kaotasid võimsuses 90 protsenti, kuid nüüdseks on nad uue süsteemiga kohanenud.

Nüüd võib aga viin poelettidelt üldse otsa saada, sest ametnikud ei suuda juba pool aastat paika panna kontrollseadmete paigaldamise ja jagamise reegleid. Nimelt peavad viinatootjad, kes pole 1. veebruariks paigaldanud piirituselugejaid ja liitunud üleriigilise infosüsteemiga EGAIS, oma tegevuse peatama. Ekspertide sõnul võib aga süsteemi juurutamiseks kuluda aasta.

Ajal kui tšinovnikud menetlevad, ostavad viinatootjad omal riisikol loendureid, teadmata isegi, kui palju neid tarvis on. Ainsaks allikaks on oletused. Loendur maksab olenevalt tüübist 0,2-0,5 miljonit rubla ehk 90 000-225 000 krooni. Ühte tehasesse on tarvis paigaldada 2-6 loendurit.

Absurdsust lisab olukorrale tõik, et isegi kui loendur on olemas, ei saa ettevõte informatsiooni EGAISi kaudu edastada, sest ilma rahandusministeeriumi käsuta ei tööta teaduskeskus Atlas ühendusliideseid välja. Käsku aga seni pole. Kui ka programmi väljatöötamist mitte arvestada, kulub selle paigaldamiseks ja testimiseks vähemalt pool aastat. Infotöötlusprogrammi loomiseks kulub aasta.

Alkoholitootjate liidu hinnangul on pooled tööstused loendurid juba ostnud.Teine pool on aga veelgi suuremas hädas, sest peamine loendurite tootja Arzamasskij seadmetehas ei tule tellimustega toime. Tehase esindajate sõnul on ooteaeg veninud juba 90 päevani. Seega need ettevõtted, kes esitasid taotluse oktoobris, ei saa kindlasti seadmeid enne 1. veebruari kätte.

Mine võta nüüd siis kinni, mis seal venemaal toimub. Mina aga näen kuldset võimalust. Tuleb taskusse saada mõni Pihkva piirivalvur, rentida auto ja juht ning hakata MOLOKO sildi alt viina vanakestele müüma. Püha kohus ja majanduslik edu.

No comments: