6.29.2007

Okeeania vol.4: Kimame pohja!




Kell on 9.22. Paevaks on pyhapaev ja kohaks veel viimast hetke Sydney. Valjaks otsis sjut meile Hertzist auto, miski jubepisikese punni, millest tuleb esiistmed valja tosta ning pambud nooriga katusele tommata.

Peisikli on meil plaanis nyyd siis hakata kihutama New South Walesist (Sydneyt ymbritsev maakond) pohjapoole Brisbanesse ning edasi ylesse korallrahule linna nimega Cairns. Seal on soe, inimesed onnelikumad ning sukeldumishooaeg avatud. Hommikul veereb pisikene oopelijunn meie hotelli ette ning kaks pooljommis saga alustavad orienteerumist vasakpoolses liikluses :-) See saab olema yks lobusamaid.


Igaljuhul vaikene ylevaada viimasest kolmeast paevast. Enamus paevi on olnud absurdikad, kuid jaganud ilmeksimatult yhte kindlat mustrit: oosel 5h und, paeval 12 h kolamist ja lollimangimist ning kella 7st taas moned tunnid und. Ka tana laupaeva otakul, kui oli plaanis mitte, ma korrutan mitte uinuda, kukkusime valjakaga molemad nagu vene soldatid sitas saksa sojafilmis, yksi, vaikselt ja kuulsusetult.

Sydney on linnana yks lahedamais kuhu ma oma jala tostnud olen. Linn asub umbes 1700 ruutkilomeetril, mis meie kiire arvutuse kohaselt on tapselt 26 korda vaiksem, kui meie kaunis kodumaa. Siin elab 4 miljonit inimest ning see linn on suur.

Aga hurmav on selle asunduse juures see, et Sydney kesklinn on monusalt kontsentreeritud ning olgugi et miljonilinn, igasuguse probleemita jala labikammmitav. Peatanavad Pitt Street ja Georg Street (kohalik koige suurem kaubandustanav, kus pompoosne Queen Victoria kaunabduskeskus, linna LV ja muud kraami) jooksevad pisikese keskuse yhest otsast teise ning on ideaalseks orientiiriks.

Kummaline on asja juures see, et kolamiseks labi pilvelohkujaterajooni Harbou Bridgeni (kutsutakse ka coathanger bridge) ning edasi botaanikaaedadeni, mille vahele jaab ka koige kuulsam Sydney ehitis ehk 6x kallimaks osutunud ning 1973 aastal kuninganna poolt avatud ooperimaja, mis kusjuures oosel on super kaunismaailmaimekanti ehitis, kuid paeval suht suvaline aspestist korts, mille tuulevarjus hea pudel veibntsi sisse kallata.

Sydney jaguneb meeletule alale tanu sellele et enamus piirkondion kaetud madalate paaripereelamutega. Sea siis kesklinnast eemal asetsevates asundustes. Kogu ookeaniaarne piir on tais monusaid promenaade ning linn on pisut idiootselt mitmetasandiliseks asetatud. Madalamad majad on pikitu labi pilvelohkujatega, mis siis omakorda on pikitud pisikeste, kahekordsete elumajakestega. Absurdne linnamaatik. Lummab sind ning tapab lihtsusega.

Aga igas korralikus linnason ju oma soho, oma vanalinn ning lasnakas. Sydeny Molin Rouge voi Soho on selline koht millel nimeks King Cross, mis tegelikult kandis nime Queens Cross (aussile ikka jubedalt meeldib igale kylale, majale voi kortsuel kuninganna nimi pylge pista), kuid seda aeti pidevalt segamini Queens Gardeniga niet muudeti ymber.

Kings Cross on selline, nokuidas oelda, koikide roomude impeerium. Kui sa siit ei leia seda mis sa reedeooks otsid siis mine koju ema juurde. Yhesonaga kui sa siit seda ei leia. siis sa seda ka vaga ei taha. paevaed restod teevad labi kenakese metamorfoosi, muutudes kella 8ks otakul rahvast pungil pupsikuteks ja sealt edasi siis suurte maoori kuttidega uksel edvistavateks ooklupsideks. neid on ruutkilomeetril tohhujaaibolse.

MMeie esimene Kings Crossi kylastus lahenes kohe kiiresti stripiklupsi poikamisega. Kiirseletus siinkohal siis, mis tahendab siinamil stripiklups. See on kolmekordne korts, kus esimesel korrusel on video, ajakiri ja raamt. Teisel korral ajab miski eit ennast urvi ning on enamvahem kena. Kolmas on aga streight-up litsimaja. Sihukene vark. Maksad 5 toltsi piletkat ja saad kaasa suuresonalise opetuse "first floor is boring, second you got all nudity, girls showing pussy and what not and on the last floor you can go to fuck, if you fancy ". Simpel.

Inimesed aka. aussid

Nagu igayks maist on kuulnud ning mis siin kolades iga sekundiga selgeks saab, on see, et aussi on kuratlikult ladna saga, rahulik ja sobralik, ylbust ei kannata ning lollust aitab lahendada. Monusad sagad. Nende lingo on taiesti segamini inglise keelest ning kohalikust slangist. Uskuge cockney aktsent selle korval on nagu peer tornaados.

Igalpool lennatakse sulle juurde, paritakse kuis laheb, kust parit, kuhu mineka ja soovitavad kiiremas korras pohja-austraaliasse yle kolida. Seal soe ja surf is up ...

Nagu enamus suulinnu on ka siin rahvaste paabel. enamus valismaiseid immigrante on pilukad, hiinast, vientamist ja bangladeshist. Hindut on vahe, tyrklast on vahe ning ka muid nagtu venkusid ja musti. Peamiselt ikka monusalt aariaraasiline linnakene. Sitatoo teevad aga ara immigrandid, samal ajal kui valge meha istub kontori, loeb miljonit ja laheb ohtul 5 taalast Carlton Droughti tegema.

Backbackerites (magusad hotellid) kohtab selle seltskonna koorekihti. Me asume Sydney kesklinnas, Pitt Streetil, ooperimajast 20 mintsa jalutamise kaugusel. Sisuliselt asub Hilton sitemas kohas. Aga fakt on see, et igayks kes ringi uitab ei ole eksinud, vaid tsekib maailma. See on nagu see ytlus, et randamine on nagu raamatu lugemine ning see kes ei kola loeb sellest raamatust vaid lehekylje. Filosoofia.

Aga mingil hommiul oma hostelis silma lahti lykates, mingis suuremas dormitoris mollas seal miski naiskaringi. Pool alasti ja unisena. No ega mul parem meel polnd, jetlag ja eilne viin veel sees. Naahui, suur oli mu yllatus, kui naiska kysis et kust me parit nign minu vastuse peale et Estonia vaatas tyruk mulle sinisilmselt otsa ning lausus "KURAT" ja "MUL ON KOHT TYHI" puhtas eesti keeles, pisikese nederlandiska aktsendiga.

Samas naiteks jaapanlasest klaasikunstnjik Masa, kes siaa surfama tuli ei tea et euroopagi olemas on. Kuradi douphead. aga yllatavalt vahe on siiski neid sallitallajaid siin kes meie kaunist, madalat ja HIV+ pikitud kodumaad ei teaks.

Kodus ja voorsil aka. rannad

Sydneys on terve karukas randu, enamus aga kesklinna piirkonnast korralikult valjaspool. Kuulsaim Sydeney rand on Bondi, mis on ka piirkonnanimi ning see on linna rand. Siin ei filmitud "Kodus ja Voorsil". Paraku on see selline koht, kus Vaikne Ookean otse randa peksab ning monusat lainet loob. Hetkel on talv ning seetottu laine pisku kuid surfarid ja surfitarid ikkagi lainetes.

Bondis on suplusmeeskond, mida kutsutaakse Bondi Icebergs. Liikmeks saad siis kui supled sellel rannal igal pyhapaeval vahemalt neli aastat jarjest. See on rasek, sest hetkel on vesi ikka kuratlikult jahe.

Edasi tuleb selline koht nagu Manly, mis on praamida pool tundi soitu pohja, otse ookeanile. Seal on kjuul koht, mida saab toeliseks beachipiirkonnaks nimetada. Madal ja suvine, isegi eila seal kolades oli paike soe ning ajas jala vette. Kylm. Siin ei filmita "Kodus ja voorsil".



Manly on lahe veel selle poolest et see on koige kiirem viis kaduda suurlinnas Parnu tyypi taieliku letargiasse. Kollid vedelevad rannal jha ootavad lainet, muss mangib ning keegi voistleb kuskil. Pooled vanad on eilasest veel joogised ja grillivad rannas, keegi kakub promenaadil kitra ning paike laheb ainult kuumemaks.

Edasi saame koha, mis on pisut veel pohja, nagu Queensclif. Ilus, sarnane Manlyle, kuid pisem. Siin ei filmitud "Kodus ja voorsil". Veel pohja minnes jouame kohani millel nimeks Freshwater ja Narrabeen. Siin ei filmita "Kodus ja Voorsil". Seda lolli sarja pannakse kokku Seven Studiotes Mobbs Lanele, Epping'is.

Nimuudu siis. Koikides randades on jube tugev hoovus ning kindlasti paar haid ja muud lojust. Nendest mereloomadest konoldes, kaisime Sydney Akvaariumis ning viskasime Haile, raikalale, kuningkalale ning hiiglaslikele tuunadele silma peale. eriti ei viitsiks nende kollidega kuskil Korallrahul 18 meetri sygavusel sukelduses silmitsi sattuda. Kuid siit vaike mote, kui seal rahul on ise asja kontrollides pooltki nii kena kui seal akvaariumis paistis sii ma sinna vee alla ka jaan.

Hommikusoogilinn Sydney

Siin linnas on tervet hunnikute kaupa selliseid kohti nagu Food Court, mis tahendab peisikli tohutusuurt selvehalli, kus sada erinevat kiirrestot. Hiinalinnas, mis on meie juurest 5 minuti tee kaugusel nign taiesti jabur koht. Asutks nagu kontinendilt kontinendile ja taiesti teise keskkonda. Igaljuhul hiinalinnas on tuhat miljonit soomaurgast, hinnad praadidel 5-12 taala ning 3 paeva portsud. Miso on sitt, mis toidu juurde antakse aga muidu on super.

Tyrklane pakub kebabit, hindu enda rokka ning mis pohiline sushi ei maksa siin muffigi. Siit siis perek Hionitele yleskutse, kimage siia. Selle Stockmanni kausitaie sushi ja makiga saab siin katte 40 eeguga ja koha peal volditakse nori sisse. Nii varske et lirtsub hamba all.

Ausside oma sook on inglaste sook, hommikusooma ja kange kohvi.

1 comment:

Anonymous said...

Väga uhke, kinldasti. Aga mina ärkasin täna hommikul OMA kodus OMA voodis, käisin OMA vannis ja sõin OMA külmkapist võetud pelmeene.

Indrek